وصول مالیات علی الحساب 2 درصدی از صادرات مواد خام و نیمه خام متوقف شد

کارگزاری کاریزما
اعتبار یک میلیارد تومانی در بدو ورود و سود روزشمار 22 درصد
اخذ مالیات علی‌الحساب 2 درصدی از صادرات مواد خام و نیمه‌خام مشمول عوارض صادراتی با دستور وزیر اقتصاد، از (15 اسفند 1402) متوقف شد.
توقف مالیات از صادرات مواد خام

کیان آنلاین – اتاق ایران آنلاین در گزارشی نوشت: بلافاصله پس از نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، اخذ مالیات علی‌الحساب 2 درصدی از صادرات مواد خام و نیمه‌خام مشمول عوارض صادراتی با دستور وزیر اقتصاد، از امروز (15 اسفند 1402) متوقف شد.

به‌موجب بند (ز) تبصره (6) قانون بودجه 1402، درآمد حاصل از صادرات همه مواد و محصولات معدنی، صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی مشمول مالیات و عوارض صادراتی شد و وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف به وصول منابع و مالیات بر درآمد این بند شد.

با توجه به این تبصره از قانون بودجه، سازمان امور مالیاتی و وزارت امور اقتصادی و دارایی طی مکاتبه‌ای به گمرک ابلاغ کردند که به استناد ماده 163 قانون مالیات‌های مستقیم، هم‌زمان با وصول عوارض صادراتی مواد خام و نیمه‌خام مشمول، نسبت به وصول علی‌الحساب مالیات به میزان 2 درصد ارزش صادراتی اقدام کند و گمرک نیز طی بخشنامه‌ای در تاریخ سوم مهرماه 1402 این موضوع را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرد تا از ابتدای مهرماه سال جاری این مالیات را وصول کنند.

در ادامه با توجه به اعتراض صادرکنندگان مشمول این تبصره، این موضوع در صد و بیستمین نشست شورای گفت گوی دولت و بخش خصوصی که شب گذشته (14 اسفند 1402) برگزار شد قرار گرفت و مقرر شد تا وزارت امور اقتصادی و دارایی اصلاحیه و لغو بخشنامه شماره 892282/86 مورخ سوم مهر 1402 را ابلاغ کند و گمرک جمهوری اسلامی ایران از امروز (15 اسفند 1402) اجرای بخشنامه مذکور را متوقف کند.

پیرو این نشست و با عنایت به مصوبه بالا، بلافاصله با دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، بخشنامه شماره 246888/2 مورخ 15 اسفند 1402 به گمرک ایران مبنی بر توقف اجرای وصول علی‌الحساب مالیات به میزان 2 درصد از این تاریخ ابلاغ شد.

مطالبی برای مطالعه بیشتر در همین زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارگزاری کاریزما
کارگزاری بورس کاریزما - فقط چند ثانیه تا معامله
محل تبلیغات شما