بدهی بابک زنجانی چگونه تسویه شد؟

کارگزاری کاریزما
اعتبار یک میلیارد تومانی در بدو ورود و سود روزشمار 22 درصد
مساله بازگشت پول ایران که از بانک‌های مالزی تا تاجیکستان و ترکیه و حتی آفریقای جنوبی دنبال شد و در نهایت به کشور بازنگشت، حتما مساله مهمی است و بازگشتش مایه خوشنودی و خوشحالی خواهد بود، اما این بدان معنا نیست که بابک زنجانی باید آزاد شود.
تسویه بدهی بابک زنجانی

کیان آنلاین – اقتصاد 24 نوشت: بابک زنجانی را حالا شاید بتوان یکی از مشهورترین اسامی میان ایرانیان دانست، همو که روزگاری با «ب – ز»، خطاب می‌شود و حتی تا آخرین روز‌های پیش از بازداشتش اصرار داشت که نباید برایش پرونده سازی شود و نامش کامل در رسانه‌ها برده شود و به کت و شلوار‌های گران و ساعت چند میلیاردی شهره بود و البته که خود را «بسیجی اقتصادی» می‌نامید حتی وقتی فیلم‌های عجیبش از تاجیکستان منتشر شد.

اما در میان ایرانیان بیش از همه او به دلال نفتی ایران مشهور بود، دلالی که در نهایت با یک بدهی سنگین نفتی راهی زندان شد، اما یک دهه پس از بازداشتش، همچنان همه چیز درباره او در تعلیق بود. حالا، اما به نظر می‌رسد ناگهان همه چیز درباره این کاراکتر جنجالی تغییر کرده است و او که برای یک دهه زیر سایه طناب اعدام زندگی کرد حالا وکیلش درخواست بخشش دارد و می‌گوید باید عفو و آزاد شود.

نکته اینجاست که دیروز عالی‌ترین مقام قضایی کشور گفته است که بالاتر از رقم اموال بابک زنجانی شناسایی شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه در نشست شورای عالی قوه قضاییه خبر داد که در نتیجه تلاش‌ها و مجاهدت‌های همه بخش‌های ذیربط، اموال «بابک زنجانی» در خارج از کشور شناسایی و به تهران منتقل شد و بنا بر کارشناسی‌های اولیه صورت گرفته، این اموال، کفافِ بدهی‌ها و خسارت‌های او، خواهد بود.


بیشتر بخوانید:

بدهی بابک زنجانی با دلار ۵۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟


بالاترین مقام قضایی کشور گفته است: مدت تعیین‌شده برای بازگرداندن اموال «بابک زنجانی» یک بار تمدید شد؛ تا اینکه چند وقت پیش، نامبرده اعلام کرد قصد همکاری دارم و نشانه‌هایی از صدق او آشکار شد و اموال قابل‌توجهی را معرفی کرد. نهایتاً محموله اموال به تهران منتقل شده و حسبِ کارشناسی‌های اولیه، این محموله تکافوی بدهی‌ها و خسارت‌های «بابک زنجانی» را می‌دهد؛ البته من تاکید کرده‌ام که مجدداً کارشناسی صورت گیرد؛ با «وزارت نفت» و «بانک مرکزی» نیز صحبت شده و آن‌ها نیز مراجعه کرده و اموال را رویت کرده‌اند.

نکته جالب، اما این است که پیش از این سخنان، حجت الاسلام احمد مرتضوی رییس دیوان عالی کشور اعلام کرده بود، حکم اعدام بانک زنجانی قطعی است، اما اگر همکاری کند و پول‌ها برگردد در حکم او تخفیف داده خواهد شد، یعنی اگر می‌خواهد جانش را نجات دهد پول‌ها را برگرداند.

وکیل بابک زنجانی چه می‌گوید؟

اما رسول کوهپایه زاده وکیل مدافع بابک زنجانی در خصوص اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره این متهم گفت: همانطور که ریاست محترم قوه قضائیه در نشست شورای عالی اعلام کردند خوشبختانه با تدابیر قوه قضائیه و اقدامات سازنده دستگاه‌های ذی‌ربط اطلاعاتی اموال مربوطه بابک زنجانی به تهران منتقل شد و نه تنها کلیه‌ دیون و بدهی موکل بدین ترتیب تسویه و پرداخت گردید بلکه با توجه به اینکه قبلاً اموال ایشان در ایران به شرکت نفت منتقل شده بود بیش از آنچه که در حکم به عنوان رد مال ذکر شده است از سوی موکل پرداخت شده است و کاری که انجام شد در شرایط بین‌المللی کار بزرگ و خطیری است.

وی افزود: مطابق دادنامه صادره از سوی دیوان عالی کشور که در آن ذکر شده است چنانچه ایشان بتواند بدهی خود را پرداخت کند استحقاق بهره مندی از مقررات ذیل ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی را دارا است. کوهپایه زاده ادامه داد: ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی به عفو و بخشش اشاره می‌کند با توجه به اینکه موکل از سال ۱۳۹۲ تا امروز در مدت ۱۰ سال در بازداشت بوده است ما امیدواریم طبق قوانین و مقررات این مهم مد نظر قرار بگیرد و حقوق شرعی و قانونی موکل نیز احقاق شود.

سوال، اما همچنان مطرح است، اموال از کدام مجرا، چطور و از کدام بانک‌ها به کشور وارد شده است؟ چطور در حالی که ایران برای انتقال دارایی‌های خود و از جمله بدهی ۶ میلیارد دلاری کره جنوبی دچار مشکل است و با همه، اما و اگر‌ها و تعهد‌ها هنوز یک سنت این پول وارد کشور نشده است، بدهی چند میلیارد دلاری بابک زنجانی چطور ناگهان تسویه شد و اساسا چه اتفاقی رخ داد که این بدهکار بزرگ نفتی به کل کشور و شهروندانش ناگهان پس از یک دهه اموالی را تحویل داد که تاکنون از آن حرفی نزده بود؟

بابک زنجانی از کجا آمد؟

اما ماجرای بابک زنجانی مشهور از کجا شروع شد؟ مساله این است که فروش نفت ایران همواره با تحریم‌های دولت آمریکا مواجه بوده و در یک دوره ۳ ساله در سال‌های آخر دولت دوم احمدی نژاد با توجه به گسترده‌تر شدن تحریم‌ها حتی وضعیت از قبل بدتر شد. عدم حضور ایران در بازار‌های جهانی، فرصتی برای کشور‌های دیگر به وجود آورد تا به دنبال بازار نفت ایران باشند و در این میان، مساله کاسبان تحریم که برخی از آنان خود را جهادگران تحریم می‌نامیدند نیز وارد عرصه شوند.

بابک زنجانی خود را کارآفرینی می‌خواند که ۶۴ شرکت ایرانی و خارجی دارد و در کشور‌های مختلف به ۱۷ هزار نفر حقوق می‌دهد. اما مشهورترین شرکتی که نام بابک زنجانی در آن برده می‌شد، «هلدینگ توسعه سورینت قشم» نام دارد.

«بابک زنجانی»، «حمید فلاح‌هروی» و «فواد شکوری‌گنجوی» از اعضای هیات‌مدیره و موسسان این شرکت بودند.
شرکت «اهرم تراک قشم» دیگر شرکتی است که توسط وی در سال ۱۳۹۰ به ثبت رسیده است. در هیات‌مدیره و هیات موسس «اهرم تراک قشم» غیر از بابک زنجانی، «صفرعلی عزیزآبادی‌فراهانی» به عنوان عضو هیات رییسه و همچنین مدیرعامل انتخاب شد. فرد دیگری با نام «فواد شکوری‌گنجوی» نیز عضو هیات‌ مدیره شد.

پاییز ۱۳۹۱، بابک زنجانی یک شرکت با نام «صنایع غذایی فراز نمونه قشم» را نیز به ثبت رساند. غیر از بابک زنجانی که گرداننده این شرکت‌ها بود، «بهارک زنجانی» خواهر بابک زنجانی نیز در این شرکت سهیم شد، «حفظ‌ الله آطاهریان» عضو دیگر این شرکت صنایع غذایی بود؛ او که زمانی مدیرعامل قشم‌ایر، خط هوایی بابک زنجانی بود، اکنون مدیرعامل خط هوایی «سپهران» است که مالک این خط هوایی، «علی درویشی» مالک هتل درویشی مشهد است.
شرکت بین‌المللی گروه هتل‌های سورینت، دیگر شرکتی است که بابک زنجانی و همچنین از طریق هلدینگ سورینت قشم، مالک آن بود. این شرکت در سال ۱۳۹۲، شعبه‌ای در هتل مریم کیش افتتاح کرد.

یکشنبه سیاه مجلس و یکشنبه سیاه بابک زنجانی

بابک زنجانی هر چند که در ۹ دی سال ۱۳۹۲ بازداشت شده، اما نامش مدت‌ها پیش از این تاریخ بود که بر سر زبان‌ها افتاد.
به گزارش اقتصاد ۲۴، در ۱۵ بهمن سال ۱۳۸۹ و در جریان جلسه استیضاح «عبدالرضا شیخ‌الاسلامی» بود که نخستین بار نام بابک زنجانی به اختصار و با ترکیب «ب. ز» به گوش بسیاری رسید، جلسه استیضاحی که هر چند با نام بردن از فاضل لاریجانی و سقوط عبدالرضا شیخ الاسلامی از کابینه دولت احمدی نژاد به اندازه کافی پرسروصدا شده بود، اما با پخش فیلمی توسط احمدی نژاد و نام بردن از بابک زنجانی به یک جنجال تمام عیار تبدیل شد و نام یکشنبه سیاه مجلس را به خود گرفت.

پس از پخش آن فیلم که صدای بسیار بدی داشت و خوانده شدن متن سخنان گفته شده بین سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی بود که رایزنی‌ها درباره هویت «ب. ز» آغاز شد و به سرعت در صدر اخبار قرار گرفت. بابک زنجانی، اما گویا خود نیز می‌خواست از سایه بیرون آید و آن چه اندوخته بود را به رخ بکشد، پس به سرعت از صفحه اینستاگرام تا کانال تلگرام هواداران بابک زنجانی به راه افتاد. زنجانی خود را بسیجی اقتصادی و بسیجی دوران تحریم می‌نامید، ثروتش را حاصل نبوغش می‌دانست نه برآمده از تحریم‌ها و البته ماجرا‌های رضا ضراب به عنوان شریک بابک زنجانی در ترکیه و البته حواشی زندگی ضراب از جمله ازدواجش با «ابرو» که یکی از خوانندگان مطرح ترکیه نیز بود، بر بار حاشیه‌های اطراف بابک زنجانی می‌افزود.

بابک زنجانی که در سال ۱۳۸۶ هواپیمایی قشم را خریداری کرده بود، حالا همزمان هولدینگ سورینت را اداره می‌کرد و هواپیمایی قشم را با جنجال بسیار و حضور خبرنگاران گسترش داده بود و از سوی دیگر در حال ساخت و ساز‌های گسترده در قشم و کیش و شهرک غرب و سعادت آباد تهران نیز بود.
این همه در حالی بود که عرف دیرینه بازی قشر موسوم به سرمایه داران معمولا پنهان کردن خود و ثروتشان بود، اما بابک زنجانی اصرار داشت بیشتر از همیشه دیده شود و در چشم باشد.

انتخاب سال ۹۲ و رسیدن زنگنه به وزارت و دوران سیاه بابک

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، رای دهندگان، اما تصمیم گرفتند کشتیبانی دیگر را برای اداره امور برگزینند و با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و رسیدن بیژن زنگنه به وزارت نفت، ستاره بخت و اقبال بسیجی تحریم نیز افول کرد. رای شهروندان و حضور دولت تازه نشان می‌داد، کسی که تحریم‌ها را برکت می‌دانست، دیگر رفته است.
بیژن زنگنه نیز در اولین روز‌های رسیدن به ساختمان وزارت نفت با انتشار اسناد و ارسال آن به قوه قضاییه اعلام کرد که «بابک زنجانی» بدهی سنگینی به وزارت نفت دارد.

به گزارش اقتصاد ۲۴، زنگنه در تاریخ سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲، گفت بابک زنجانی، بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده و وزارت نفت و مجلس در حال پیگیری این مساله هستند. همچنین وی به خبرنگاران گفت که زنجانی معتقد است که این پول به حسابش ریخته شده، اما این حساب از طرف آمریکایی‌ها بلوکه شده‌ است. اما این تمام ماجرا نبود و تنها دو روز بعد و در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ جلیل جعفری عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: «بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت دو میلیارد دلار نیست، بلکه دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.»

بازی این بار در زمین تاجیکستان

از همین زمان برای حداقل ۳ ماه بعد و تا روز بازداشت بابک زنجانی این بازی، چی بود و چقدر بود ادامه داشت. بابک زنجانی ابتدا گفت این پول در بانکی در هنگ کنگ است و به دلیل تحریم‌ها و مشکل سوئیفت منتقل نمی‌شود. کمی بعد او ادعا کرد پول در بانکی در مالزی است و مشخص شد که موضوع بانک مالزی جعلی است و در نهایت ادعا شد که پول به بانکی در تاجیکستان منتقل شده است.
در این مرحله بود که نماینده قوه قضاییه به همراه نماینده وزارت نفت و وکیلی از سوی بابک زنجانی برای انتقال پول به تاجیکستان رفتند و در نهایت مشخص شد هیچ پولی در بانک تاجیکستانی وجود ندارد و این تیر خلاص نهایی بود. بابک زنجانی که ماه‌ها بود با این روش همه را در یک گردونه باطل می‌چرخاند، این بار در حفره بازداشت افتاد.

زمستان سرد بابک زنجانی

این بازداشت در حالی رخ داد که در آذر ماه سال ۹۲ نیز جنجال و ماجرا‌های انتقال شمش‌های طلا به آن شیوه و روش عجیب توسط شرکت سورینت و شرکت هواپیمایی بابک زنجانی، تحریم طلا را نیز روی دست ایران گذاشته بود. به این ترتیب یکی از طولانی‌ترین بازداشت‌ها و زندان‌های انفرادی در ایران آغاز شد. بابک زنجانی در حالی در ۹ دی ماه سال ۱۳۹۲ بازداشت شد که همچنان هیچ خبری از پول‌ها نیست و وزارت نفت زنگنه نیز بار‌ها گفته بود اموال و دارایی‌های بابک زنجانی نه به دردش می‌خورد و نه خریداری دارد و خواستار دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پولی است که از فروش نفت در دست او باقی مانده است.

کما اینکه به گزارش اقتصاد ۲۴ و به نقل از اعتماد در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اعلام شد که اموال زنجانی قرار است به مزایده گذاشته شود؛ از جمله شرکت هواپیمایی قشم‌ایر، شرکت فراز نمونه قشم (کترینگ)، شرکت آرایشی و بهداشتی سورینت، شرکت تجار کیش (پروژه دهکده ساحلی کیش)، شرکت بازرگانی توسعه پایدار آسمان کیش، اس‌سی‌تی بانکرز کیش، مجتمع تفریحی و تجاری تهران قدیم کیش، گروه بین‌المللی هتل‌های سورینت، هایدروپونیک مهستان کیش و سرمایه‌گذاری توسعه ساختمان آماج قشم.

شرکتی با نام توسعه پایدار آسمان کیش، به عنوان شرکت امین وزارت نفت مسوولیت مزایده این شرکت‌ها و ساختمان‌ها و آنچه از اموال زنجانی به وزارت نفت منتقل شده بود، برعهده داشت. تا آخرین اظهارات، فروش این اموال نتوانسته بود تکافوی بدهی چندین میلیارد دلاری بابک زنجانی را بدهد.

یک دهه زیر سایه حکم اعدام

به گزارش اقتصاد ۲۴، تقریبا دو سال و اندی پس از بازداشت بابک زنجانی و در روز ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ اعلام شد که محسنی اژه‌ای به عنوان سخنگوی وقت قوه قضاییه اعلام کرد که دادگاه بابک زنجانی به همراه دو متهم دیگر این پرونده را به اعدام محکوم کرده است. در این میان، اما حسن روحانی، رییس جمهور وقت و مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت روحانی و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت و شاکی اصلی با اعدام مخالفت کردند.

در نهایت این حکم در ۱۳ آذر سال بعد (۱۳۹۵) تایید شد، ولی اعدام او ۲/۷ میلیارد دلار پول را زنده نمی‌کرد بنابراین ترجیح دادند اعدام نشود تا پول‌ها را برگردانند. از سوی دیگر احتمالا او هم شنیده بود که دادستان کل وقت گفته است تا زمان استرداد اموال حکم اجرا نمی‌شود و در این وضعیت شاید هر که جای بابک زنجانی از حیث طمع اقتصادی و نه الزامات اخلاقی بود تردید می‌کرد که اگر پول‌ها را برگرداند جان او هم ستانده خواهد شد و چرا باید چنین کند؟

زنگنه بعد‌ها گفت که با این اعدام در نهایت «افراد صاحب نفوذ» و «دست‌های پشت پرده» در این پرونده «فراموش» خواهند شد و بازپس گرفتن بدهی‌های او دشوارتر از این که هست خواهد شد. در نهایت نیز و پس از اینکه بار‌ها گفته شد اگر زنجانی پول‌های وزارت نفت را پس بدهد در اعدام تجدیدنظر می‌شود و در صورت همکاری برای پرداخت بدهی تخفیف جدی صورت می‌گیرد. اما با سکوت ادامه دار بابک زنجانی، در روز سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، حکم اعدام بابک زنجانی قطعی و به وی ابلاغ رسمی شد.
ابلاغی که حالا و پس از گذشت ۷ سال از آن گویا وکیلش این بار در پی شکستن حکم است.

جعبه سیاه بابک

اما در اسفند سال ۹۸ بود که با مطرح شدن نام «علیرضا زیباحالت منفرد» که به «جعبه‌سیاه بابک زنجانی» مشهور بود نام زنجانی بار دیگر مطرح شد. زیباحالت منفرد در حالی به ۲۰ سال حبس و رد مال به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو محکوم شد که همه او را از دوستان متهم نفتی مشهور، «بابک زنجانی» می‌دانستند. طبق کیفرخواست صادره توسط دادستان، علیرضا زیباحالت منفرد متهم است به مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور همراه با فساد اقتصادی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK و پولشویی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو.

زیبا حالت منفرد را بسیاری در حالی جعبه سیاه بابک زنجانی می‌دانستند که او ادعا می‌کرد در سال ۸۹ با زنجانی آشنا شده است و در دادگاه نیز اصرار داشت که برای کشور و به نفع کشور تحریم‌ها را دور زده است، اما همچنان اصرار داشت که نه از پول‌های گمشده خبر دارد و نه می‌دانسته زنجانی در حال انجام چه تخلفاتی است.

بابک زنجانی

زنجانی مورد وثوق کدام شخصیت‌های نظام بود؟

علیرضا زیباحالت منفرد، اما در جلسه یازدهم دادگاه خود در خرداد سال ۹۸ و در آخرین دفاع از خود حرف‌هایی را زد که حالا بازخوانیش دارای اهمیت است. او گفت: «زنجانی مورد وثوق شخصیت‌های نظام بود چرا من نباید به وی اطمینان می‌کردم. چه انتظاری از من بی سواد می‌رفت که در کشور غریب به ایشان اطمینان نکنم. من از هیچ یک از اقدامات مجرمانه زنجانی اطلاع نداشتم. حتی یک سال قبل از بازداشت او نیز رابطه‌ام را با ایشان قطع کردم.»

به گزارش اقتصاد ۲۴، این جملات زیباحالت منفرد شاید حالا معنای دو چندان دارد. او که در نهایت در کشور دومینیکن بازداشت و به ایران استرداد شد در حالی متهم به پولشویی بیش از یک میلیارد یورویی و اختلاس است که برای مساله دلایل اعتماد خود به زنجانی از «مورد وثوق شخصیت‌های نظام» بودن بابک زنجانی می‌گوید. راستی این شخصیت‌های نظام که زنجانی مورد وثوق آنان بود حالا بازیگر کدام عرصه‌ها هستند؟ زنجانی چقدر مهره اصلی این شطرنج پیچیده بود؟ این سوالات و بسیاری دیگر از این دست حالا بار دیگر و با بازگشت تایید کنندگان زنجانی به قدرت شنیده و پرسیده می‌شود.

بابک زنجانی؛ مهره بود یا وزیری که تعیین می‌کرد؟

بابک زنجانی که به ادعای وکیل همسر سابقش «ثریا اسدی»، در بهار ۸۸ به خاطر چک به زندان افتاد (این مساله هیچگاه رسما تایید نشد) و در سال ۸۹ تازه صاحب دفتر بزرگ خیابان آزادی شده بود، چطور در کمتر از یک دهه از صادرکننده‌ای معمولی به چنین جایگاهی رسید و چطور در کمتر از ۴ سال به یکی از ثروتمندترین مردان خاورمیانه تبدیل شد و کدام مسیر او را وارد لیست تحریم‌های ایران کرد؟
سوالاتی که فارغ از مساله این که ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول نفت ایران چطور به کشور بازگشته و مساله مسیر‌های آن باید به همه موارد آن توجه شود.

ارتباطات گسترده زنجانی با اعضای کابینه احمدی نژاد حتما در به دست آوردن رانت‌های او بی‌تاثیر نبوده است. توجه کنید که در جلسه دوم قرائت کیفرخواست دادگاه زنجانی، نماینده دادستان به مصوبه ۷ تیرماه ۹۱ با امضای حسینی (وزیر وقت اقتصاد)، غضنفری (وزیر وقت بازرگانی)، قاسمی (وزیر وقت نفت) و بهمنی (رئیس کل وقت بانک مرکزی) اشاره کرد که بر اساس آن ۱۴.۵ درصد منابع ارزی حاصل از فروش نفت قرار شده است به حساب بانک «اف‌ای‌بی» واریز شود، واریزی که در نهایت سکوی پرتاب زنجانی شد.

به گزارش اقتصاد ۲۴، حالا دیگر کمتر کسی هنوز خاطره دادگاه‌های اقتصادی در فاصله سال ۹۳ تا ۹۵ را از یاد برده است. دادگاه‌هایی که بخشی از آن مربوط به اختلاس‌های حاصل از دور زدن تحریم‌ها را در بر می‌گرفت و مدعیان دور زدن تحریم‌ها یک به یک با کیفرخواست دادستان رو به رو می‌شدند که چطور با پول نفت این سرزمین رشد اقتصادی بادکنکی کرده اند.

بابک زنجانی همین حالا ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به مردم این سرزمین بدهکار است، پولی که هر چند اکنون گفته می‌شود به کشور بازگشته است، اما دیگر حامیان زنجانی نیز تاکنون نه توضیحی داده اند و نه عذرخواهی کرده اند و حالا به راستی چه تضمینی است که دوباره این قصه به سر خط بازنگردد؟

رمزگشایی از پرونده بابک و رقم بدهی که پس داده است!

بابک زنجانی و آن چه در حول او می‌گذرد و گذشته است هنوز پر از ابهام است. رمزگشایی از پرونده زنجانی، می‌تواند کارنامه پنهان بسیاری از اسامی مهم کشور را از صندوقخانه تاریک بیرون بکشد. اسامی چون «حسن رعیت» یا همان «حسن میر کاظمی» مساله ارتباط بین «سعید مرتضوی» و زنجانی، این که چرا «رستم قاسمی» زیر برگه تایید زنجانی را امضا کرد، چطور تصویب شد که پول نفت به حساب مجهول زنجانی ریخته شود، ارتباط فاضل لاریجانی با زنجانی دقیقا چه بوده است، از جمله پرسش‌هایی است که هنوز حداقل رسانه و افکار عمومی برای آن پاسخی نشنیده اند.

به همه این پرسش ها، اما این نکته را اضافه کنید، بابک زنجانی که این روز‌ها ۴۹ ساله است، ۱۴ سال پیش، زمانی که کمتر از ۳۵ سال داشت، با کدام خورشید، طالعش طلوع کرد و با کدام مدارک تحصیلی مرتبط، ناگهان به پرچم دار دور زدن تحریم‌های ایران تبدیل شد و چطور توانست مورد وثوق معتمدین نظام قرار بگیرد! «بابک زنجانی» حالا کلید صندوقچه‌ای است که شاید هنوز اسرار بسیار در پرده نهان کرده باشد.

مساله در مورد بابک زنجانی هیچگاه تنها بازگشت بدهی سنگینش نبوده است که البته این بدهی سنگین بدون تردید اهمیت دارد و باید به کشور برگردد و کاش همان مسیری که برای بازگشت این بدهی انتخاب شده دستکم برای بازگشت الباقی موارد نیز آزموده شود، اما مساله این است که ده‌ها سوال بی جواب در پرونده بابک زنجانی وجود دارد، سوالاتی که قطعا باید برای یافتن یک شبکه پیچیده برای آن پاسخی یافت.

نکته مهم دیگر، اما این است که بدهی ۲.۸ میلیارد دلاری بابک زنجانی چطور به کشور بازگشته است؟
پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ بود که جلیل جعفری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت «دو میلیارد دلار نیست، بلکه دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است».

قیمت دلار در سال ۱۳۹۲ به طور میانگین ۳ هزار تومان بود و اکنون با ارز دولتی رقمی حدود ۴۲ هزار تومان است.
این بدان معناست که رقم بدهی بابک زنجانی حدود ۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ اکنون حتی با ارز دولتی به رقمی حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
این که آیا بابک زنجانی همه اموال را ارزی معرفی کرده است و یا این که بخشی با محاسبه ریالی به دست آمده خود مساله مهمی است و باید روشن شود اکنون با احتساب تورم کشور آیا او ۹ هزار میلیارد تومان به خزانه پرداخت کرده است و یا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در نهایت اموال شناسایی شده است؟!

مطالبی برای مطالعه بیشتر در همین زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارگزاری کاریزما
کارگزاری بورس کاریزما - فقط چند ثانیه تا معامله
محل تبلیغات شما