قیمت مصالح ساختمانی در پاییز ۱۴۰۲ افزایش یافت / هزینه ساخت مسکن بالا رفت

وام دویست میلیون تومانی پس از ثبت نام
وام 200 میلیونی در بدو ورود و سود روزشمار 22 درصد
تغییرات قیمت نهاده‌های ساختمانی در فصل پاییز منتشر شده است که حاکی از کاهش قیمت در فصلی و افزایش قیمت سالانه است. به این ترتیب طی یک سال گذشته، هزینه ساخت مسکن بالاتر رفته که خود را در قیمت تمام‌شده نیز نشان داده است. کارشناسان عنوان می‌کنند تا زمانی که دولت نتواند تورم عمومی را کنترل کند، رشد قیمت‌های به همه بخش‌ها سرایت کرده و تمامی حوزه‌ها را با جهش قیمتی روبرو خواهد کرد.
قیمت مصالح ساختمانی پاییز ۱۴۰۲

کیان آنلاین_ تجارت نیوز نوشت: در فصل پاییز ١٤٠٢ شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران ٢٢٠٣,٩ بوده است که نسبت به فصل قبل یعنی تابستان 1402، معادل ٠.٣ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٤١.٢ درصد کاهش داشته است. این رقم در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل ٤٥.٣ درصد افزایش داشته است.

تورم فصلی مصالح ساختمانی کاهش یافت

در فصل پاییز ١٤٠٢ درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٠,٣ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (١.٩درصد) ١.٦ واحد درصد کاهش داشته است.

در این فصل، در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم فصلی با ٣,٩ درصد مربوط به گروه اجرایی «موزاییک، کاشی، سرامیک» بوده است؛ این در حالی‌ست که گروه اجرایی «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با ٤.٨ درصد کاهش نسبت به دوره قبل مواجه شده است.

تورم نقطه به نقطه نهاده‌های ساختمانی افت کرد

در فصل پاییز ١٤٠٢ درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٤١,٢ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٤٧.٣ درصد) ٦.١ واحد درصد کاهش داشته است.


بیشتر بخوانید: اختلاف قیمت آپارتمان در تهران با چهار شهر دیگر


در این فصل در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم نقطه به نقطه با ٧٢,٦ درصد مربوط به گروه اجرایی «یراق‌آلات درب و پنجره» و کمترین تورم نقطه به نقطه با ٢٩.٦ درصد مربوط به گروه اجرایی «آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده » است.

تورم سالانه مصالح ساختمانی رشد کرد

در فصل پاییز ١٤٠٢ درصد تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٤٥,٣ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٤٣.٥ درصد) ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

در این فصل در بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم سالانه با ٧٠,٧ درصد مربوط به گروه اجرایی «یراق آلات درب و پنجره » و کمترین تورم با ٣٤.٨ درصد مربوط به گروه « سنگ» بوده است

مطالبی برای مطالعه بیشتر در همین زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارگزاری کاریزما
کارگزاری بورس کاریزما - فقط چند ثانیه تا معامله
محل تبلیغات شما