گزارش مقادیر تولید، مبالغ فروش و مصرف انرژی صنایع مهم بازار سرمایه منتشر شد

وام دویست میلیون تومانی پس از ثبت نام
وام 200 میلیونی در بدو ورود و سود روزشمار 22 درصد
معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش مقادیر تولید، مبالغ فروش و مصرف انرژی صنایع مهم بازار سرمایه را منتشر کرد.
گزارش بورس 25 بهمن 1402

کیان آنلاین_ سنا نوشت: گزارش مقادیر تولید، مبالغ فروش و مصرف انرژی صنایع مهم بازار سرمایه که شامل «وضعیت روند سود آوری، تولید و فروش، میزان تولید صنایع با اهمیت، وضعیت فروش صنایع، جزییات مصرف انرژی صنایع بازار سرمایه و نرخ گاز هاب های بین المللی» می‌شود از سویی معاونت نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شد.

روند سود خالص ۱۲ ماهه منتهی به دوره های ۳ ماهه TTM و P/E

سرمایه۱

سرمایه۲

بر اساس اطلاعات منتشر شده، سود خالص TTM پاییز ۱۴۰۲ نسبت به پاییز ۱۴۰۱ با توجه به تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ نیما (۲۸.۵۰۰ تومان) به نرخ توافقی (نرخ دلار حواله۳۹.۰۰۰) و اهمیت این مساله در صنایع کامودیتی محور به مبلغ ۶۷ همت معادل ۱۱ درصد افزایش یافته است.

همچنین سود خالص TTM پاییز ۱۴۰۱ نسبت به بهار ۱۴۰۱ به سبب عواملی از جمله روند نزولی نرخ جهانی کامودیتی ها، قطعی برق و گاز طبیعی صنایع با اهمیت و افزایش بهای تمام شده مواد اولیه و سربار به مبلغ ۱۰ همت معادل ۲ درصد کاهش پیدا کرده است.


بیشتر بخوانید: پیش بینی بازار سهام هفته/ نفس تنگ معاملات سهام، در فضای رکودی!


افزون بر این، سود خالص TTM بهار ۱۴۰۱ نسبت به زمستان ۱۴۰۰ با توجه به افزایش نرج جهانی کامودیتی ها، مبلغ ۵۴ همت معادل ۱۰ درصد رشد کرده است.

ترکیب سود خالص TTM شرکت‌های ثبت شده به تفکیک صنایع – همت

سرمایه۳

سرمایه۴

بر مبنای اطلاعات منتشر شده، سود خالص ۱۲ ماهه برای دوره منتهی به پایان پاییز ۱۴۰۲ نسبت به تابستان ۱۴۰۲ به میزان ۱۸ همت معادل ۳ رشد کرده است.این افزایش در میزان سودآوری به جهت افزایش در سودآوری دوره سه ماهه پاییز ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته است در این راستا می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

افزایش سود خالص صنعت فلزات اساسی در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۳ همت معادل ۴۹ درصد است. با توجه به افزایش میانگین نرخ جهانی فولاد (از ۷۳۲ به ۹۹۶ دلار) و مس (از ۷۹۷۹ به ۸۳۴۱ دلار) در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به پاییز ۱۴۰۱ و حائز اهمیت بودن این مساله در صنعت فلزات اساسی، بنابراین سودآوری با روندی صعودی همراه است.

افزایش سود خالص در صنعت فرآورده‌های نفتی در پاییز سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۶ همت معادل ۸۴ درصد است. این افزایش در روند ناشی از افزایش مقدار تولید و فروش به ترتیب به میزان ۵% و ۵% است.

از دیگر دلایل تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ نیما (۲۸.۵۰۰ تومان) به نرخ توافقی (نرخ دلار حواله۳۹.۰۰۰) و اهمیت این مسئله در صنایع صادراتی محور است.

روند سود خالص در دوره های سه ماهه

سرمایه۵

از سویی دیگر، سود خالص در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به تابستان ۱۴۰۲ معادل ۱۵ همت به میزان ۹ درصد کاهش پیدا کرده است که عمده دلایل کاهش در سودآوری پاییز نسبت به تابستان سال ۱۴۰۲، کاهش در سودآوری صنایع فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی است.

لازم به ذکر است، تعداد ۶۳ ناشر با سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۲ الی ۳۰ دی ماه ۱۴۰۲ به دلیل عدم اتمام موعد سررسید ارائه اطلاعات، آماری را در خصوص صورت‌های مالی منتشر نکرده اند.همچنین در این میان تعداد ۳۳ ناشر صورت های مالی خود را در موعد مقرر منتشر نکرده اند.

مطالبی برای مطالعه بیشتر در همین زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارگزاری کاریزما
کارگزاری بورس کاریزما - فقط چند ثانیه تا معامله
محل تبلیغات شما