پرداخت هزار میلیارد ریال مطالبات چایکاران شمال کشور

بنر خرید طلا
خرید طلا و سکه بدون کارمزد و مالیات / فقط ثبت نام کن تا با شما تماس بگیریم
استاندار گیلان گفت: هزار میلیارد ریال مطالبات چایکاران شمال کشور از سهم دولت امروز (پنجشنبه) به حساب آنان واریز شد.
پرداخت مطالبات چایکاران

به گزارش کیان آنلاین ، اسدالله عباسی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مطالبات چایکاران شمال کشور از سهم دولت برای خرید برگ سبز چای تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه پرداخت شده و بقیه طلب آنان نیز در هفته‌های آینده پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه امسال پنج هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال معادل ۴۸ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شد، اضافه کرد: بر اساس اعلام سازمان چای کشور تاکنون ۵۰ درصد سهم کارخانجات بابت خرید برگ سبز چای نیز تسویه شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان بیان کرد: از آغاز برداشت برگ سبز چای در اردیبهشت ماه تاکنون ۷۰ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور خریداری شد که ۴۴ هزار و ۸۰۰ تن برگ سبز چای درجه یک و بقیه درجه ۲ است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه حمایت از برنجکاران تداوم دارد، اضافه کرد: این نوید را به شالیکاران سخت کوش که با رنج و سختی؛ کشت و کار برنج را انجام می‌دهند، خواهم داد که بر اساس رویکرد دولت سیزدهم از آنان پشتیبانی کنیم.

استاندار گیلان اظهار کرد: برای تنظیم بازار شرایط خوبی فراهم شده و جلوی واردات گرفته شد ضمن اینکه در سال جاری نیز برنامه‌ها برای جبران سال گذشته ادامه می‌یابد.

بر اساس آخرین آمار در استان‌های گیلان و مازندران بالغ بر ۵۵ هزار چایکار وجود دارد؛ وسعت باغ‌های چای این ۲ استان حدود ۲۵ هزار هکتار است؛ برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پائیزه صورت می‌گیرد.

سالانه حدود ۳۰ هزار تن چای خشک استحصال می‌شود، مصرف چای در کشور طور میانگین حداکثر ١٠٠ هزار تن است. سال گذشته ۱۴۹ هزار و ۳۱۰ تن برگ سبز چای در استان‌های گیلان و مازندران تولید شد؛ شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی نرخ جدید خرید هر کیلو برگ سبز چای درجه یک را ۱۸۰ هزار ریال و برگ سبز درجه ۲ را ۱۵۰ هزار ریال اعلام کرد که به طور میانگین نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد دارد.

بر اساس آخرین آمارها، گیلان دارای ۳۱۴ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است و ۳۱۷ هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیتند، برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده‌ترین محصولات کشاورزی استان به شمار می‌رود.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه نخست کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است، شهرستان‌های رشت و صومعه‌سرا بیشترین سهم را از مساحت اراضی شالیکاری گیلان در اختیار دارند.

مطالبی برای مطالعه بیشتر در همین زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرمایه گذاری با سود 40% تضمین شده
محل تبلیغات شما