پیش بینی قیمت دلار فردا ۳۰ آبان ۱۴۰۲

قیمت دلار امروز نیز با کاهش، سومین روز هفته را آغاز کرد. این اسکناس که برای ساعاتی به کریدور ۴۰ هزار تومانی برگشت، توانست بار دیگر به محدوده بالاتر ورود کند. معامله‌گران دلار را پیشگام رکود در بازارها می‌دانند.
پیش بینی قیمت دلار ۳۰ آبان ۱۴۰۲

کیان آنلاین– تجارت‌نیوز در گزارشی نوشت: قیمت دلار امروز با کاهش، به کریدور ۴۰ هزار تومانی برگشت؛ اما فشار افزایشی‌های بازار این محدوده را برای دلار کم‌دوام کرد و در نهایت، دلار امروز با قیمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان بسته شد. معامله‌گران، روند کاهشی قیمت در تمام بازارها به‌ویژه خودرو و بورس را عامل کاهش قیمت در بازار دلار می‌دانند.

فعالان بازار، حرکت کاهشی دلار هرات و برگشت آن به کریدور ۴۰ هزار تومانی و روند نزولی درهم امارات را در روند کاهشی دلار تهران اثرگذار می‌دانند. در حال حاضر کف ۵۰ هزار تومانی و سقف ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومانی به‌عنوان محدوده‌های مهم حمایت و مقاومت برای اسکناس دلار در نظر گرفته می‌شود. اگر قیمت از هر جهت خارج شود روند صعودی یا نزولی شکل خواهد گرفت.

نویزهای بی‌اهمیت کاهشی دلار

در همین راستا سجاد بوربور کارشناس و فعال اقتصادی درباره روند کاهشی قیمت دلار به تجارت نیوز گفت: «این ریزش یک موضوع عادی است و به این روند کاهشی باید مانند یک نوسان محدود نگاه کنیم. این مقدار کاهش قیمت، نوسان محدودی است و مانند یک نویز در بازار عمل کرده است.»

وی با اشاره به اینکه نسبت سپرده‌های بلندمدت کاهش پیدا کرده و پول به سمت سپرده‌های دیداری حرکت کرده است، خاطرنشان کرد: «این یعنی بازار همچنان تورمی خواهد بود و انتظارات تورمی بالاست. باید توجه داشت اگر قیمت دلار به زیر کانال ۵۰ هزار تومانی برگردد،  فعالان اقتصادی برای خرید دلار یا طلا هجوم می‌آورند و اجازه افت قیمت بیش از این مقدار را نمی‌دهند.»

وی توضیح داد: «بر اساس تورم ناشی از تفاضل رشد نقدینگی و رشد اقتصادی، قیمت دلار به کانال‌های بالاتر ورود می‌کند. از طرفی صادرات ما نیز نمی‌تواند به اندازه‌ای مناسب وارداتمان را پوشش دهد؛ به همین دلیل دولت مانند دهه ۸۰ توانایی سرکوب دلار را نخواهد داشت.»

بازه‌های زمانی تغییرات قیمت دلار

بوربور به بازه زمانی تغییرات قیمت دلار اشاره کرد و گفت: «فاصله کنونی قیمت دلار تا کانال‌های بالاتر در برخی مواقع طی دو تا سه هفته رخ می‌دهد و در کاهش‌های قیمتی را نیز در روند افزایشی شاهد خواهیم بود. این توقف‌ها اهمیت زیادی ندارد و دلار تا ۴۰ درصد نیز جای رشد دارد.»

وی افزود: «پنج درصد بالاتر یا ۶ درصد پایین‌ و دو درصد بالا، نوسان است و نباید فعال اقتصادی را گول بزند که ما ذره‌بین برداریم و ریز شویم که بگوییم مثلا ۶ درصد رقم زیادی است!»

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه روند صعودی دلار چگونه می‌تواند مهار شود گفت: «غیر از سرکوب دلار توسط دولت هیچ کاری از دست دولت برنمی‌آید. توجه داشته باشید ما دلار را باید به مثابه کالا در نظر بگیریم؛ مگر تورم روی همه کالاها و خدمات تاثیر نمی‌گذارد؟»

وی ریشه رشد نقدینگی را ناشی از کسری بودجه ساختاری دولت عنوان کرد و توضیح داد: «دولت مادامی که کسری بودجه ساختاری داشته باشد به هیچ عنوان نمی‌تواند نقدینگی را کنترل کند. در نتیجه تورم را نه تنها روی دلار بلکه بر قیمت همه کالاها شاهد خواهیم بود.»

کاهش قیمت دلار تهران به افق هرات

برخی بازیگران ارزی این روزها بازار ارز تهران را از افق هرات رصد می‌کنند و قیمت دلار هرات و قیمت طلای آبشده چراغ راهنمای آنان برای موقعیت‌گیری معاملاتی شده است. از دید معامله‌گران، فعلا بازار هرات به دلار تهران خط می‌دهد و از افزایش قیمت حمایت نمی‌کند. امروز معامله‌گران بازار ارز بر این عقیده بودند که دلار از کف کانال ۵۰ هزار تومانی پایین نمی‌آید و فردا در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت.

در روز جاری قیمت دلار در بازارهای مجاور روند کاهشی داشت. قیمت دلار سلیمانیه با کاهش ۱۵۰ تومانی روی قیمت ۵۰ هزار ۲۵۰ تومانی ایستاد. دلار هرات نیز کاهش ۲۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد. درهم امارات امروز نیز همانند روز گذشته با کاهش ۶۰ تومانی در کانال ۱۳ هزار تومانی یک پله عقب‌نشینی کرد و با قیمت ۱۳ هزار و۷۸۰ تومان معامله شد.

مطالبی برای مطالعه بیشتر در همین زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارگزاری کاریزما
کارگزاری بورس کاریزما - فقط چند ثانیه تا معامله
محل تبلیغات شما