عنابستانی نماینده مجلس: فساد نظام گمرک با اصلاحات درست نمی‌شود، باید آن را شخم بزنیم

1603108_573-1-470

کیان آنلاین – محمد آیتی: علی‌اصغر عنابستانی با انتقاد شدید از سیستم حاکم بر گمرک کشور می‌گوید که این تشکیلات که کارش توام با فساد است، نیاز به تحول و دگرگونی گسترده دارد. در ادامه می‌توانید مصاحبه نماینده سبزوار با کیان آنلان را بخوانید:

* یکی از گلوگاه‌های فساد در ایران، گمرک است. یعنی این موضوع، قابل پوشش یا یک کار یواشکی هم نیست. برخی می‌گویند در سیستم گمرک، سه نفر که رییس گمرک، ارزیاب و نگهبان باشند، اگر با هم همراه شوند، همه کارها را بلد هستند انجام دهند.

* اینکه سه جور آدمی که گفتم اگر با هم دست به یکی کنند، خیلی اتفاق‌ها را رقم می‌زنند، اشکالی است که به سیستم گمرک کشور برمی‌گردد و برای همین است که معتقدم برای جلوگیری از فساد، باید نظام گمرکی کشور را شخم بزنیم نه اینکه تنها روی به برخی اصلاحات بیاوریم.

* نظام‌های گمرکی در دنیا، نقش تنظیم‌گری را در اقتصاد ایفا می‌کنند. از این‌رو در برنامه توسعه هفتم کشور، مصوبه‌ای داشتیم که تعرفه‌ها را به صورت مشخص شده و براساس یک زمان معلوم، دولت در برنامه هفتم مشخص کند.

* همان‌طور که گفتم باید سیستم گمرک، نقش تنظیم‌گری را در اقتصاد داشته باشد، اما در ایران نقش درآمدزا را برای دولت ایفا می‌کند و نتیجه این شده که نه وظیفه خودش را انجام می‌دهد، نه وظیفه درست در صادرات و واردات را صورت می‌دهد و از طرفی هم، خودش درگیر فساد شده است.

* فرآیندهای گمرکی باید هرچه بیشتر الکترونیکی شوند. ما چاره‌ای نداریم جز اینکه در نظام‌های گمرکی خود، تجدیدنظر کنیم و باید یک بار برای همیشه کاری کنیم که نگاه‌مان به سیستم گمرک، نگاه درآمدی برای دولت نباشد، چون این رویکرد ما را به سمت اقتصاد پویا سوق نخواهد داد.

* سیستم گمرک ایران باید صادرات‌محور باشد نه واردات‌محور، ولی نگاه سیستم گمرکی ما، وارداتی است.

* در سیستم گمرکی صادرات‌محور، کار باید به گونه‌ای باشد که بتواند همه ابزارهای لازم برای تسهیل خروج کالا را فراهم کند.

* به دولت گوشزد می‌کنم که سیستم گمرک ایران نیازمند کارِ تحولی است و تحول در گرو دگرگونی در رویه‌های گذشته است. اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور و معیشت مردم بهبود پیدا کند و کالای ایرانی با قدرت بیشتر به دیگر کشورها برود، با این سیستم گمرک، کار صورت نخواهد گرفت.

مطالبی برای مطالعه بیشتر در همین زمینه

یک پاسخ

  1. سلام ‌خاله ام زنگ میزندبه شماره 123اورژانس اجتماعی بهزیستی و میآیند و خودشان را به مادر معلول من می‌مالند . آقای رییس جمهور مگر خودت ناموس نداری . اگر اورژانس اجتماعی بهزیستی به هر دلیلی مزاحم مادرم شوند تمام مراکز اورژانس اجتماعی بهزیستی سراسر کشور را آتش میزنم . از من گفتن بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارگزاری کاریزما
کارگزاری بورس کاریزما - فقط چند ثانیه تا معامله
محل تبلیغات شما